  • solar module ZY180D-24
solar module ZY180D-24
    Quantity: Lot
      Description:
      Quick Details
      Place of Origin:Jiangsu China (Mainland)Brand Name:CSTModel Number:ZY180D-24
      Material:Monocrystalline SiliconSize:1580*808*35mmNumber of Cells:72pcs
      Max. Power:180wColor:blue
      Packaging & Delivery
      Packaging Detail:solar module Carton and pallet.
      Delivery Detail200pcs per week
      Specifications
      solar module
      1,Pm:180W
      2,Vmp:36.2V
      3,Imp:4.97A
      4,Size:1580*808*35
      solar module
      Item No.:ZY180D-24
      Maximum Power(W)180
      Optimun Power Voltage(Vmp)36.2
      Optimum Operatige Current(Imp)4.97
      Open Circuit Current(VOC)44.2
      Short Circuit Current(ISC)5.36
      Solar Cell125*125 Mono
      Number Of Cell(pcs)6*12
      Size Of Module(MM)1580*808*35
      Caple & connector TypeTUV
      Junction Box TypeTUV
      Frame (Material Corners,etc)Aluminium-Alloy
      Backing(Brand Type)TPT
      Cell Effiency for 180w(%)16.8
      N/W(KG)16
      Tolerance Wattage (e.g.+/-5%)±5%
      Front Glass Thickness(mm)3.2
      Temperature Coefficients of ISC(%)0.04
      Temperature Coefficients of VOC(%)-0.38
      Temperature Coefficients of PM(%)-0.47
      Temperature Coefficients of IM(%)0.04
      Temperature Coefficients of VM(%)0.38
      Temperature Range-40°C~+85°C
      Surface Maximum Load Capacity2400 Pa
      Allowable Hall Load23 m/s, 7.53 g
      Number Of Bypass Diode 3
      Warranty90% of 10 years,80% of 25 years
      Standard Test ConditionsAM 1.5  1000W/25 ±2°C